A horvát tengerpart legromantikusabb, legszebb városa, az Adriai-tenger északi részén, Magyarországhoz igen közel található Rovinjban. Igen népszerű, turistacélpont. A magyar turisták kedvenc üdülőhelyévé vált. Rovinjt szépsége miatt az Adria ékkövének nevezik. A turizmus ellenére a város ma is aktív halászfalu, így minden nap friss halat vehetünk a halpiacon. Zegzugos, macskaköves utcák, hangulatos házak, pálmafák, ódivatú kikötő, és az óváros dombja, jellemzi a várost.. A véletlenül arrajáró utazó szinte azt hiheti, hogy Olaszországban van, mely érzést tovább erősítheti a kétnyelvű (olasz/horvát) utcatáblák és feliratok.
Szent Eufemia templom:
Rovinj leghíresebb látnivalója, és jelképe az óváros tetején álló Szent Euphemia templom . A dombról, és a templom harangtornyából egész Rovinjra rálátni, (szép időben még velencét is látni) felülről szemlélhetők a házak, a kikötő és tengerpart. A Szent Eufémia templom a 17. században, barokk stílusban épült. Az épületben Szent Eufémia 3. századi szarkofágja található, melyet a legenda szerint Rovinjnál vetett partra a tenger.
"A névadó, Eufémia 304-ben a keresztényüldözés áldozata lett 15 éves korában - a legenda szerint kiéheztetett oroszlánok elé vetették, de azok nem bántották; a feldühödött rómaiak ezután a lányt kerékbe törték. A keresztények a holttestet márvány szarkofágba fektették, amit Konstantinápolyban helyeztek el. 300 évvel később nagy vihar közepette a szarkofág eltűnt a helyéről és néhány nap múlva Rovinj mellett jelent meg, a tengeren lebegve. Egy halászfiú húzta partra a szarkofágot, amelyet ezután a templomban helyeztek el. A templom tornya a velencei Szent Márk téri harangtornyot mintázza, csúcsán Szent Eufémia szobra látható - a szobor a szél hatására elfordul: a helyiek szerint, ha a szárazföld felé néz, eső, ha a tenger felé, jó idő várható."
Komlós Attila Barangolások a félsziget nyugati peremén.
Az óváros:
Rovinj a tenger felől a legszebb. Ha kisétálunk a mólóra, egy keveset megtapasztalhatunk a város sokszínűségéből. Balra a kopott óváros, melynek első házsora közvetlenül a tengerpartra épült, és viharos időkben egészen az első emeleti ablakokig felcsap a parti sziklákon megtörő víz. Jobbra a nyüzsgő kikötő kávézókkal, ajándékboltokkal. Szemben pedig a műemlékekkel és elegáns öreg házakkal körülvett, tágas Tito tér, melynek egységes hangulata szinte lehengerli az embert.
A Limski fjord, Limski kanal, Limski csatorna
A limski fjord torkolatánál találjuk Európa legnagyobb naturista kempingjét Koversádát. A keskeny kristálytiszta öböl 9 km hosszan nyomul a szárazföldbe. A Limski fjord átlagos szélessége 600 m, mélysége 30 m, a szárazföld pedig sokszor 100 m magasságban emelkedik a víz szintje fölé. A kanyargós Limski fjord területe nemzeti park. A szárazföld belsejéhez közelebbi részeken kagyló és osztrigatenyésztő telepeket választottak le, ezek termékei a Limski fjord közeli éttermekben megkóstolhatók. A sziklafalak mellett sétálva barlangokra lelünk, melyek leghíresebbike a Romualdo-barlang, ahol a Benedek-rendi Sveti Mihovil- Szent Mihály kolostor alapítója élt a XI. sz.-ban. A kolostor szédítő magasságban levő maradványai az öböl déli részén láthatók. A Limski fjord egykor a Lim-folyó tengeri torkolata volt, azonban idővel a folyó föld alatti vízfolyássá alakult. Az országútról ma is látható az egykori folyómeder zöldellő völgye, mely Kanfanar, Sveti Petar és Beram mellett egészen a belső-isztriai hegyvidékig húzódik.
A Főtér, trg. Tito, Tito tér ...
A kikötőből érkezőket díszkút fogadja. Tetején egy kisfiú szobra, aki egyik karjával egy óriási halat ölel át, a hal szájából pedig víz csobog. Alatta dombormű, amelyen a kútra vízért érkező emberek láthatók.
Az óratorony vörös épülete a kúttól jobbra magasodik. Homlokzatán egy oroszlán domborműve látható.
|